×

Czy czarna herbata jest zdrowa?

Czy czarna herbata jest zdrowa?

Czy czarna herbata jest zdrowa? Herbata należy do jednego z dwóch najpopularniejszych napojów na świecie.  Przez długi czas herbata była uznawana za używkę, tymczasem wiele badań wskazuje na jej dobroczynny wpływ na organizm. Sprawdź jak używać herbaty, aby była zdrowa i poznaj historię i właściwości tego napoju. Zapraszamy!

czy czarna herbata jest zdrowa

Czarna herbata — jakie są jej właściwości?

Czarna herbata, jako jeden z popularniejszych napojów na świecie, często budzi pytania dotyczące jej wpływu na  ludzkie zdrowie. Herbata została wzięta pod lupę i przebadana z każdej strony. Z początku była stosowana  głównie w Chinach, gdzie służyła jako produkt leczniczy, a później towarzyszyła mnichom buddyjskim w medytacji. W końcu herbata stała ważnym surowcem i swego rodzaju walutą w handlu. Wszystko z powodu jej smaku, aromatu i właściwości, bowiem czarna herbata zawiera wiele składników bioaktywnych, mających istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

Czarna herbata może być podawana w eleganckich kubkach i filiżankach z porcelany. Znajdziesz je w sklepie internetowym Gerlach: https://gerlach.pl/kubki-i-filizanki.

Czy czarna herbata jest zdrowa? Mamy odpowiedź!

Czy czarna herbata jest zdrowa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto wziąć pod uwagę jej bogaty skład. Czarna herbata zawiera polifenole, które działają jako przeciwutleniacze chroniące komórki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki. Ponadto zawiera naturalny stymulant, jakim jest teina. Ten składnik poprawia koncentrację i dodaje energii. Flawonoidy to związek, który wspiera zdrowie układu krążenia. Ponadto czarna herbata zawiera aminokwasy, minerały i szereg witamin. Wszystkie te elementy sprawiają, że herbata nie tylko dobrze smaku, ale przynosi szereg korzyści dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Dlaczego warto pić czarną herbatę?

Skład czarnej herbaty sprawia, że przynosi ona szereg korzyści dla organizmu. Jednym z nich jest wsparcie pracy serce. Regularne spożywanie herbaty może wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Badania wykazały, że flawonoidy obecne w herbacie pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poprawić elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszyć poziom „złego” cholesterolu (LDL).

Herbata zawiera także związki, które wykazują działanie antybakteryjne i antywirusowe, co z kolei korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy.

Czarna herbata ma dobroczynny wpływ na samopoczucie psychiczne. Zawarta w niej  teina działa pobudzająco, ale jej działanie jest łagodniejsze niż kofeiny w kawie. Herbata może zwiększyć czujność i poprawić wydajność umysłową bez powodowania nadmiernego pobudzenia.

Czy czarna herbata jest zdrowa?

Czarna herbata — pomoc i ochrona układu trawiennego

 

Czarna herbata wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, a także wspiera działanie całego układu pokarmowego. Jest naturalnym środkiem wspomagającym problemy trawienne. Jeśli szukasz  leku na niestrawność sięgnij po filiżankę czarnej herbaty!  Dodatkowo przeciwutleniacze obecne w czarnej herbacie mogą zmniejszać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, jak cukrzyca, nowotwory czy choroby neurodegeneracyjne.

Kiedy i komu czarna herbata może szkodzić?

Podobnie jak z każdym innym elementem diety, nadmierne spożycie czarnej herbaty może prowadzić do negatywnych skutków. Zbyt duża ilość teiny może prowadzić do nadpobudliwości, nadwrażliwości i problemów ze snem. Ponadto obecne w herbacie garbniki (takie jak:  tanina, rutyna, kwercetyna, flawonoidy, katechiny, saponiny) mogą powodować utrudnienie wchłaniania żelaza z pokarmów, zwłaszcza tych pochodzenia roślinnego. Dlatego osoby z niedoborem żelaza powinny unikać picia czarnej  herbaty tuż po posiłkach.

Jak pić czarną herbatę, aby była zdrowa?

Odpowiadając na pytanie czy czarna herbata jest zdrowa, nie można nie uwzględnić sposobu jej parzenia oraz picia. Czarną herbatę należy zalewać wodą w temperaturze około 90–100°C. Proporcja herbaty wynosi 1 łyżeczkę liści herbaty na filiżankę. Czarną herbatę należy zaparzać przez około 3-5 minut.

Nie powinno spożywać się więcej niż 2-4 filiżanek herbaty dziennie. Warto również wybierać herbaty wysokiej jakości, najlepiej liściaste, które nie zawierają dodatków chemicznych, ani konserwantów.

Nie powinno się spożywać herbaty zbyt późno, co jest istotne zwłaszcza dla osób, które mają problemy z zasypianiem i snem.

Czy czarna herbata jest zdrowa?

Dodatki do czarnej herbaty — z czym ją łączyć?

Herbata jest pyszna do picia sama, ale można też łączyć ja z rozmaitymi dodatkami. Popularnie serwuje się ją z cytryną i miodem bądź cukrem. Dobrze jest podawać dodatki na osobnych talerzach. Wygodną praktyką jest podanie cytryny na talerzyku wraz z przyrządem (np. widelczykiem) do jej nakładania. Zamiast cytryny można też podać pomarańcze.

Innym popularnym dodatkiem do czarnej herbaty jest mleko. Tzw. bawarka wspaniale smakuje i nadaje herbacie zupełnie innego aromatu.

Herbatę można także serwować z alkoholem, wtedy nosi wdzięczną nazwę „herbaty z prądem” lub „herbaty z wkładką”. Najczęściej wybieranym duetem jest herbata z rumem — taka mikstura jest bardzo rozgrzewająca i doskonale komponuje się z przyprawami korzennymi, jak cynamon, kardamon czy goździki.

Czarna herbata, czyli tradycja w nowym stylu

Choć picie czarnej herbaty ma bardzo długą tradycję, dziś jest ona uznawana za zdrową i praktyczną alternatywę dla wielu innych napojów. Prostota przygotowania i podania tego napoju sprawia, że sięgamy po niego nawet w najbardziej zabiegany dzień.

Współczesne trendy związane ze zdrowym stylem życia promują rozmaite sposoby podawania czarnej herbaty. Oprócz tradycyjnego sposobu jej podania, popularność zyskują nowe połączenia, jak np. czarna herbata z imbirem czy herbata serwowana ze świeżą miętą. Co więcej, czarna herbata znajduje swoje miejsce w menu wielu kawiarni, gdzie serwowana jest także w bardziej egzotycznych wersjach, jak choćby chai latte.

Czarna herbata to napój, który może być zdrowym elementem codziennej diety, pod warunkiem że spożywamy ją z umiarem. Jej właściwości przeciwutleniające, wspomaganie trawienia i pozytywny wpływ na koncentrację czynią ją doskonałym wyborem dla osób szukających naturalnych sposobów na wsparcie zdrowia. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego najlepiej obserwować, jak herbata wpływa na nasze samopoczucie, i dostosowywać jej spożycie do własnych potrzeb.

Zobacz również: